Yaşar Nuri hoca vakfı dergi çıkardı

Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk (YNÖ) Vakfı Yeni Boyut adıyla akademik, ulusal ve hakemli bir dergi çıkaracaklarını duyurdu. Yeni Boyut dergisi, her yılın haziran ve aralık aylarında olmak üzere yılda 2 (iki) kez (özel sayılar hariç) e-dergi olarak çıkarılacak. Dergimize; ilahiyat, felsefe, tarih, edebiyat, sosyoloji ve müzikoloji alanlarında akademik yazılar kabul edilecektir. Yeni Boyut dergisi, e-yayın olarak Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk (YNÖ) Vakfı resmî sitesi olan ynovakfi.org adresinde yayımlanacak.

Vakıf adına Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Tahir Öztürk’ün yaptığı açıklamaya göre dergi Mart 2024’te Cumhuriyetin 100. yılı özel sayısıyla yayın hayatına başlayacak. Öztürk ilk sayı için makale çağrısında da bulundu. Vakıf adına yapılan duyuru şöyle:

YAŞAR NURİ ÖZTÜRK

Atatürk mirasına bağlılığıyla tanınan, Kur’an merkezli ve hurafelerden arındırılmış İslam anlayışının çağımızdaki sembol ismi olarak ön plana çıkan Yaşar Nuri Öztürk, Time Dergisi’nin gerçekleştirdiği “20. Yüzyılın En Önemli Kişileri” (The Most Important People of 20th. Century) anketinin “En Önemli Bilim Adamları ve Islahatçılar” (The Most Important Scientists and Healers) listesinde, dünya kamu oyunca belirlenmiş yüz ismin, 2001 yılı itibariyle ilk onu arasında yer almış, uluslararası seçkinliği olan üniversitelerde yürütülen yüksek lisans ve doktora tezlerine konu olmuştu. Türkiye’nin siyasal hayatına da önemli izler bırakmış olan Öztürk, 22 Haziran 2016 tarihinde aramızdan ayrılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x