Yabancı yatırımcılar Kazakistan’daki endüstriyel projelerden vazgeçiyor: Eczacıbaşı Holding projesini iptal etti

ASKIYA ALINAN İLK PROJE TÜRK ŞİRKETİN

Askıya alınan ilk proje Almatı’da fiber optik ürünlerin üretimiydi. Türk şirketi BC Fiber Group, bitmiş ürünleri satmak için şehirde bir depo inşa etti ve bölgedeki üretimi yerelleştirmeyi bekledi, ancak bir imalat tesisi açmayı reddetti.

İkinci proje, Kazakistan’da faaliyete geçmeyi planlayan Çin’den bir araç paylaşım şirketi olan DiDi Global’i içeriyordu; ancak sonunda piyasa koşullarındaki değişikliklere ve artan rekabete dayanamayınca bu planları iptal etti.

Üçüncü iptal, Kazakistan yollarında ulusal bir geçiş ücreti toplama sistemi uygulamayı planlayan Amerikan şirketi Conduent tarafından yapıldı. Kârlılık incelemesinin ardından planlarını yeniden düşündü.

Almanya’dan Agro Global GmbH, Akmola bölgesindeki tarım makineleri üretimini yerelleştirmek istiyordu. Hiçbir zaman meyvesini vermedi, bunun nedeni bu sefer de yatırımcının finansman eksikliğiydi. Listede İtalyan yatırımcı İnalca’nın Almatı bölgesinde büyükbaş hayvancılık kompleksi inşa etme projesi de yer alıyor. Finansman eksikliğinden askıya alındı.

SON İPTAL PROJE ECZACIBAŞI’NIN MADEN PROJESİ

Listedeki altıncı proje Karaganda bölgesindeki Alaigyr kurşun-gümüş yatağının planlı geliştirilmesiydi. Türk yatırımcı Eczacıbaşı Holding, madencilik projesini sürdürmekle ilgilendi, ancak gerekli inceleme sonrasında şirket, rezervin yetersiz olduğu gerekçesiyle projeye devam etmeyi reddetti.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x