Süper Lig’de ‘yabancı TV gözlemcisi sistemi’ başlıyor

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), “yabancı TV gözlemcisi sistemi”nin Süper Lig’in 26. haftasından itibaren uygulanacağını duyurdu.

TFF’den yapılan açıklamada, “UEFA’nın eski elit hakemlerinin de arasında yer aldığı 10 yabancı gözlemci, yeni dönemde Türk futboluna hizmet edecek. Yabancı gözlemcilerin verecekleri puanlar, hakem puanlama sisteminin yüzde 50’sini oluşturacak” denildi.

Hakem puanlarının diğer yüzde 50’lik kısmının saha gözlemcisi, VAR kadrosu ile hakem ve gözlemcilerin yer aldığı 119 kişi tarafından verileceği aktarılan açıklama şöyle devam etti:

“Günümüzde UEFA’da üst düzey görevlerde bulunan 10 yabancı gözlemci, bu haftadan itibaren Trendyol Süper Lig’de görev yapan hakemleri değerlendirip puanlama yapacak. Bu gözlemci grubunun vereceği puanlar, yeni dönemde hakem puanlama sisteminin yüzde 50’sini oluşturarak performans ölçümlerinde belirleyici rol oynayacak. Puanlamanın diğer yüzde 50’si de saha gözlemcilerinin yanı sıra, VAR kadrosu, en üst iki ligde görevli hakem ve gözlemcilerin oluşturduğu 119 kişi tarafından yapılacak anket değerlendirmesi ile belirlenecek.”

Yabancı gözlemcilerin isimleri ise şu şekilde: Frank De Bleeckere (Belçika), Jorn West Larsen (Danimarka), Mike Riley (İngiltere), David Borbalan (İspanya), Cees Bakker (Hollanda), Alan Snoddy (Kuzey İrlanda), Lucilio Batista (Portekiz), Alexs Deaconu (Romanya), William Young (İskoçya), Bo Karlsson (İsveç).

(SPOR SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x