Otomobil Satışları Son Sürat! Artışın 3 Önemli Nedeni Var

Kredi faizlerindeki artışa rağmen otomobil satışları hızla yükseliyor. Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği’nin verilerine göre, bu yılın ilk iki ayında 186 bin otomobil satıldı. Geçen yılın aynı döneminde ise bu rakam sadece 96 bindi, yani satışlar neredeyse iki katına çıktı.

BEKLENTİLERİN ÜZERİNDE PERFORMANS

Sektör yetkilileri, geçen yılın otomobil satışları açısından başarılı geçtiğini belirtti. Bu yıl beklentilerin yüzde 30 düşüş olmasına rağmen, ocak ve şubat aylarındaki performansın, bir milyon satış sınırına yaklaşılabileceğini gösterdiğini ifade etti.

SATIŞLARIN ARTMASININ ÜÇ NEDENİ

Yetkililere göre, satışlardaki artışın üç ana nedeni bulunuyor:

Özel Tüketim Vergisi İstisnası: Engelli vatandaşlara araç alımlarında sağlanan istisna, yıl başında 1 milyon 591 bin liraya çıkarıldı. Bu durum, özellikle bazı SUV modellerine olan ilgiyi artırdı.

Araç Kiralama Filoları: Filoların biriken taleplerini karşılamak için yapılan alımlar da satışları artırdı.

Seçim Sonrası Fiyat Artışı Beklentisi: Gelecek dönemde fiyatların artacağı beklentisi, alıcıların satın alma kararını hızlandırdı.

İKİNCİ EL PAZARINDA HAREKETLİLİK

Fiyatların artacağı düşüncesi, ikinci el araç piyasasını da canlandırdı. Yetkililer, ikinci el piyasasında hareketliliğin arttığını ve fiyatlardaki artış beklentisinin bu pazarda da taşların yerine oturmasına neden olduğunu ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x