İYİ Parti’nin adayından şok iddia: Zekeriya Öz ile görüşen o isimleri vereceğim

İYİ Parti Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Enver Yılmaz, katıldığı bir yerel televizyon programında hakkında Zekeriya Öz’ün kaçırılmasına göz yumduğu iddialarına ilişkin açıklamalarda bulundu. 2018 yılında İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (İSKİ) 18 yıllık çalışanı Mesut Birler, Eski AKP’li Ordu Belediye Başkanı Enver Yılmaz hakkında FETÖ’cü savcı Zekeriya Öz’ün kaçırılmasına göz yumduğu gerekçesiyle savcılığa suç duyurusunda bulunulmuş. Birler, Yılmaz hakkındaki yaptığı suç duyurusunda; “FETÖ’nün amaçları ve prensipleri doğrultusunda faaliyet yürütmek, örgüt mensuplarını darbeye zemin hazırlamak için Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kademelerine yerleştirilmesini sağlamak” suçlamasında bulunmuştu.

Yılmaz’ın FETÖ firarisi eski savcı Zekeriya Öz’ün, 2015 yılında Gürcistan üzerinden yurt dışına kaçmasına yardımcı olanlar arasına adının karıştırıldığı iddia edilmişti. Bu iddiayı ortaya atan kişinin de Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İhsan Şener’in olduğu ileri sürülmüştü.

Yılmaz’dan FETÖ firarisi savcı Zekeriya Öz ile ilgili yaptığı açıklamada savcıları göreve çağırarak, “FETÖ üyesi Zekeriya Öz ile görüşen ve sıfatı büyük iki Ordulu var. Belgeleri isterlerse savcılığa takdim ederim.” dedi.

FETÖ firarisi Zekeriya Öz ile ilgili ilk kez konuşan Enver Yılmaz bu konuda sorulan soruya cevap verdi. Enver Yılmaz, “Ben Zekeriya Öz ile hiç tanışmadım, görüşmedim. Telefonla konuşmadım. Muhtemelen hiç aynı ilde de olmamışızdır. Zekeriya Öz süreciyle ilgili şahsıma karşı hiçbir şikayet olmadı. Hiçbir dosya oluşmadı. Benim yaklaşık 10 yıldır dokunulmazlığım yok. Dokunulmazlığı olmayan adama derler ki gel ifade ver.

“DEVLETİN İDDİANAMESİNDE VAR”

Zekeriya Öz 10 Ağustos 2015’ta Samsun havalimanına inmiş ve buradan onu bir jeeple avukat almış. Alan kişi de kaçak ve yurtdışında diyen Yılmaz, “Bu avukat Fatsa’dan evliymiş ve burada ikamet etmiş bir gece. Ordu’dan gitmiş, Giresun’dan gitmiş. Trabzon’daki gitmiş. Rize Fındıklıdan mazot almış. Burada mazot aldıktan sonra Hopa sınır kapısından elini kolunu sallayarak gitmiş. Bu devletin iddanamesidir. Bunu herkes görebilir.” şeklinde konuştu.

“FETÖ ÜYESİ ZEKERİYA ÖZ İLE GÖRÜŞEN VE SIFATI BÜYÜK İKİ ORDULU VAR”

Ordu Büyükşehir Belediyesi Kurucu Başkanı Yılmaz açıklamasını şöyle sürdürdü: “Zekeriya Öz Karadeniz boyunca giderken hakkında yakalama ve tutuklama kararı yok. Adam yurt dışına çıkmış 18 saat sonra Zekeriye Öz için yurt dışına çıkış yasağı gelmiş. FETÖ üyesi Zekeriya Öz ile görüşen ve sıfatı büyük iki Ordulu var. Bunların sıfatları çok büyük. Belgesi var ve ihtiyaç duyulursa belgeleri savcılara takdim ederim. Benimle ilgili de lütfen bu aşamadan sonra Zekeriya Öz ve Fetö bağlantılı bir sual sormayın.”

Enver Yılmaz Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hakkında FETÖ iddiaları olan belediye başkanlarına yaptığı gibi istifasını istemesi üzerine 2018 yılında 4,5 yıl sürdürdüğü Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden istifa etmişti. Yılmaz aynı dönemde AKP’den de istifa etmişti.

ENVER YILMAZ KİMDİR

Enver Yılmaz 20 Mart 1970 yılında Ordu’nun Ulubey ilçesinde bağlı Aydınlar köyünde doğdu. Babasının ismi Mehmet, annesinin ismi ise Hamide’dir. Yılmaz’ın bir erkek bir de kız kardeşi vardır. Babası çiftçilikle uğraşmakta annesi ise ev hanımıdır. İlkokul eğitimini Aydınlar Köy okulunda başladı. ailesinin isteği doğrultusunda Ordu şehir merkezinde yer alan Hamdullah Suphi Tanrıöver İlköğretim okuluna kaydı yaptırılarak eğitimine burada devam etti. Lise eğitimini Ordu Lisesinde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Hâkim olarak görev yaptı. Serbest Avukatlık yaptı.

22.ve 23.Dönem Ordu, 24. dönem İstanbul Milletvekilidir. 22. Dönem’de Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı Kâtip Üyeliği görevinde bulundu. Türkiye-Japonya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı ve Türkiye-Finlandiya Parlamentolararası Dostluk Grubu üyesidir. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

30 Mart 2014’te yapılan yerel seçimlerde AK Parti’den Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne aday gösterilmiş ve Büyükşehir Belediye Başkanı olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x