Cemil Tugay’dan Tunç Soyer açıklaması: Tepkisi bana değil, yardımcı olmak için elinden geleni yapıyor

CHP’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cemil Tugay, mevcut başkan Tunç Soyer’le ilgili açıklamalarda bulundu.

Tugay, Ege Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ESİAD) 36’ıncı Yüksek İstişare Kurulu toplantısına konuk oldu.

İzgazete’nin haberine göre toplantıda projelerini anlatan Cemil Tugay, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in aday yapılmaması sonrası tepkisini yorumladı.

“Tunç başkanımı seviyorum. Benim Karşıyaka Belediye Başkanı olma sebebim odur. Onun referansı ile oldum” diyen Tugay şöyle devam etti: “Kendisi ile görüştüm, bana kızdığını düşünmüyorum. Tepkisi bana yönelik değil, biraz partiye yönelik… Bunu da insani bir şey olarak görüyorum. Geçen telefonla aradım konuştum, belediyenin çalışmaları ile ilgili sunum yapacaklarını söylediler. Öperek, sarılarak ayrılacağımıza inanıyorum. Devir teslimden sonra hizmette süreklilik olacaktır. Büyükşehir Belediyemizde çok değerli bürokratlar var, onlarla çalışmak da onur olacaktır. Siyasi partilerde bayrak değişimi olağandır. Kişisel hassasiyetini ve tepkisini saygıyla karşılıyorum. Bana yönelik bir tepkisi olduğunu düşünmüyorum. Yakın zamanda görüştük, yine görüşeceğiz. Bize yardımcı olmak için elinden geleni yapıyor, hakkını yememek lazım. Şu anda çalışan arkadaşlarımın çoğuyla çalışmaya devam edeceğiz. Kendimi bu açıdan huzursuz hissetmiyorum. Tunç başkana bu şehre verdiği hizmetler için minettarım. Bu gerçekten bir bayrak değişimi… Ona duyduğumuz sevgiyi, saygıyı koruyacağız. Bundan sonra da o bizim zaman zaman danışacağımız deneyimli bir başkanımız… Belki de partide farklı görevler üstlenecek. Vizyoner bir başkanımız. Sorun olacağını zannetmiyorum.”

‘İNCİRALTI’NI ARTIK TARIM BÖLGESİ OLARAK TANIMLAYAMAYIZ’

İzmir’in merkezindeki İnciraltı bölgesine ilişkin planlar konusunda görüşlerinin sorulması üzerine Tugay, “İnciraltı’nı artık tarım bölgesi olarak tanımlayamayacağımızı düşünüyorum. Bakanlığın planında inşaat alanı yoğunluğu fazla, kamusal alana daha fazla alan ayrılmalı. Oradaki hak sahibi yurttaşlarımız, bakanlık ve belediye uzlaşı içinde konuşması gerekiyor. Bu olmadıkça mevcut plana itiraz edeceğiz” ifadelerini kullandı.

HİZMET BİNASI NE OLACAK?

Depremde hasar gördüğü için yıkılan ve Tunç Soyer’in arazisini Konak Meydanı’na kazandırmak istediği İzmir Büyükşehir Belediyesi Ana Hizmet Binası konusunda fikrini de açıklayan Cemil Tugay “Belediye binası konusunda mevcut başkanımız ile ayrışıyoruz. Ben, eski belediye binamızı özlüyorum… Mimarisi değişip benzer büyüklükte kalır, sosyal açıdan güçlü bir belediye binası olabilir. Eski yerinde, zemin altında otoparkı ile beraber çevre düzeni halkın kullanımına uygun hale getirilebilir. Benim düşüncem bu… “ dedi.

‘İŞTEN ÇIKARMA YOK’

Tugay, belediye personeliyle ilgili bir soruya da şöyle cevap verdi: “Kimseyi işten çıkarma gibi bir durumum yok ama reorganizasyon çerçevesinde görev değişikliği düşünülebilir. Kamu kurumlarında bu konuda genel bir sıkıntı var. Personellerimizin başarısını daha fazla gözeteceğiz. Maalesef enflasyon yükseldikçe giderler de yükseliyor. Beş sene önce Karşıyaka Belediyesi’nde çalışan personelin gideri o günden bugüne tam 14 kat arttı. Bu bizim keyfiyetimizden olmadı, ülkedeki enflasyon buna neden oldu. Ancak belediyenin gelirleri bu oranda artmadı.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x