Çarpıcı araştırma: Erkekler ve kadınlar farklı Covid-19 semptomları yaşıyor

Lihtenştayn’daki Private University tarafından yürütülen araştırmada, Covid-19’un cinsiyetlere göre farklı etkileri ortaya çıktı.

Araştırmacılar, giyilebilir bir tıbbi cihaz kullandı ve virüse yakalanmadan önce, bulaşma sırasında ve sonrasında düzinelerce insan üzerinde çalıştı ve sağlık durumlarını ölçtü.

Sonuçlar, erkeklerin cilt sıcaklığının ve kalp atışlarının daha fazla arttığını ve nefes almalarının daha hızlı olduğunu gösterdi.

Araştırmacılar bunun neden gerçekleştiğinden tam olarak emin değiller ancak bunun, erkek Covid-19 hastalarına kıyasla kadınlarda daha güçlü beyaz kan hücresi tepkisinden kaynaklanabileceğini öne sürdüler.

Pandemi sırasında kadınlara göre daha fazla erkek virüs nedeniyle hastaneye kaldırıldı ve hayatını kaybetti.

NEFES ALMA VE KALP ATIŞ HIZI DİKKAT ÇEKTİ

Araştırmacılar, kadınların doğurganlığını izlemek için üretilen ve bileğe takılan bir takip cihazını kullanan 1.163 kişi hakkında veri topladı.

2020 ile 2021 arasındaki çalışma döneminde 1,5 milyon saatten fazla fizyolojik veri kaydedildi ve analiz edildi.

Veriler, gözlemlenen artışlara ek olarak, erkek katılımcıların nefes alma ve kalp atış hızının, kadın akranlarına kıyasla iyileşme döneminde önemli ölçüde daha yüksek seviyelerde kaldığını da gösterdi.

Araştırmacılar ayrıca Covid-19 enfeksiyonu sırasında erkeklerde kalp atış hızı değişkenliğinde kadınlara kıyasla daha büyük bir azalma gözlemledi, bu da her kalp atışı arasındaki zaman değişiminin daha az olduğu anlamına geliyor.

Düşük kalp atış hızı değişkenliği, vücudun değişikliklere iyi uyum sağlamadığını gösterdiği için mevcut veya gelecekteki sağlık sorunlarının bir işareti olarak değerlendirilebilir.

Araştırma Plos One dergisinde yayınlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x