Blinken 5. Ortadoğu turuna başlıyor

ABD Dışişleri Bakanı 8 Şubat’a kadar sürecek ziyaretinde, Gazze’deki son durumu ve esir takasına ilişkin süreci muhataplarıyla değerlendirecek.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken, bugün başlayacak Ortadoğu ziyareti kapsamında Suudi Arabistan, Mısır, Katar, İsrail ve Batı Şeria’yı ziyaret edecek.

5. ZİYARET

Blinken böylece Hamas’ın 7 Ekim’de başlayan savaşın ardından bölgeye beşinci defa ziyarette bulunmuş olacak.

ABD Dışişleri Bakanı 8 Şubat’a kadar sürecek ziyaretinde, Gazze’deki son durumu ve esir takasına ilişkin süreci muhataplarıyla değerlendirecek.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Blinken, esir takasının gerçekleşmesi ve “insani aranın” verilebilmesi için taraflar arasında anlaşma zeminini yeniden yoklayacak ve Gazze’de insani yardımların ulaştırılabilmesi için ilgili ülkelerle görüşecek.

HUSİ SALDIRILARI DE GÜNDEMDE

İsrail ile Filistin için diplomatik görüşmeler de yapacak Blinken’ın gündemindeki bir diğer başlık da Kızıldeniz’deki Husi saldırılarıyla ilgili son durum olacak.

Dış politika uzmanlarına göre, Hamas’a destek veren bölgedeki İran destekli grupların ABD hedeflerine saldırıları ve bu ülkenin yaptığı misillemelerle birlikte gerilimin tırmanmasının ardından savaşın yayılmaması adına insani aranın sağlanması her zamankinden fazla zorunluluk arz ediyor.

KAYNAK: EURONEWS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x