Bebek Bezlerine Bu Tozu Neden Koyuyorlar?

Bir bebek bezinde sıvının nereye gittiğini hiç düşündünüz mü?

Ortalama bir bebek bezi yarım litre, bazı bebek bezleri ise bir litrenin üzerinde sıvıyı emebilme kapasitesine sahiptir. Peki bu kadar su nereye gidiyor olabilir?

Bir bebek bezini makas yardımıyla kesecek olursanız, içerisinden tuza benzeyen taneciklerin çıktığına şahit olursunuz.


Sodyum poliakrilat olarak bilinen bu tozların yalnızca 1 gramı, 800 gram saf suyu ya da 340 gram musluk suyunu emebiliyor.

Bu tür maddelere uzmanlar, süper emici polimerler adını veriyor. Bu maddelerin içerisinde yer alan hidrojen molekülleri, özellikleri gereğince üzerine dökülen suya bağlanarak hidrojele dönüşüyor.

Bir başka deyişle, sodyum poliakrilat olarak bilinen bu toz taneciklerinin üzerine su eklediğinizde, elinize yapay kar gibi duran bir madde oluşmakta.

Islatılmış bir bebek bezini de kesmeniz halinde, içerisinden kullanılmamış bebek bezlerinden çıkan tozun aksine, bu şekilde şişirilmiş yapay kara benzeyen hidrojellerin çıktığını göreceksiniz. Peki kullanılmış bir bebek bezini değiştirmezseniz ne olur?

Bez takan bebeklerin, altlarını ıslattıkları taktirde çocuk bezinin fazla geç olmayan bir sürede değiştirilmesi tavsiye edilir. İşte bu tavsiyenin arkasında yatan sebep, ıslatılmış bezde yer alan hidrojellerin, kısa bir süre sonra ortalığa saçılacak oluşundan kaynaklanıyor.

Altını ıslatmış bir bebeğin bezini saatlerce değiştirmeyen ebeveynler, evlerin odasında kristalize olmuş kar taneciklerine benzeyen beyaz hidrojellere rastlayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x