Şimşek’ten Kemer Sıkma Adımları: Bakanların Yurt Dışı Gezilerini İnceliyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Sabah gazetesine açıklamalarda bulundu.

KUR OYNAKLIĞI AZALDI

Uygulanan politikalarla yatırımcı güveninin arttığını söyleyen Bakan Şimşek, “Risk primi düştü, rezervlerimiz güçlendi ve kur oynaklığı azaldı. Ülkemizin risk primini gösteren CDS, Mayıs’ta 700 baz puanın üzerindeydi, 7 Aralık itibarıyla 336 baz puana düştü. Mayıs-aralık döneminde Türkiye’nin risk primi 300 baz puandan fazla düşerken, gelişmekte olan ülkelerin risk primi ortalama 55 baz puan geriledi” dedi.

Türk lirasındaki kan kaybının da durduğunu belirten Şimşek, “Kur oynaklığı azaldı. TL’deki kan kaybı durdu. 1 aylık opsiyonların ima ettiği kur oynaklığı, mayısta yüzde 57 seviyesindeydi. 7 Aralık itibarıyla yüzde 9’a geriledi. Bu dönemde gelişmekte olan ülkeler ortalaması yüzde 11 seviyesindeydi.” değerlendirmesinde bulundu.

REZERVLER TÜM ZAMANLARIN EN YÜKSEK SEVİYESİNDE

Kur Korumalı Mevduat hesaplarından da çıkış olduğunu belirten Şimşek, “Para politikasındaki normalleşmeyle TL getirileri artmaya başladı. KKM stoku 25 Ağustos’ta 3.3 trilyon TL idi. 1 Aralık itibarıyla bu tutar 2.7 trilyon TL’ye geriledi.” değerlendirmesinde bulundu.

Brüt rezervlerin de arttığını açıklayan Şimşek, “Brüt rezervler mayıs sonundan bu yana 41.7 milyar dolar artarak 140.1 milyar dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.” dedi.

KAMUDA TASARRUF ETMEK İÇİN ÇABALIYORUZ

Kamuda tasarruf önlemleri için de çalışmaların sürdüğünü belirten Şimşek, “Vatandaşımız kamuda tasarruf da bekliyor. Bu konuda yoğun çaba içindeyiz. Bizim bakanlığımızda yurt dışı gezilerini yoğun şekilde inceliyoruz, gerekli mi, bir kişi gitse olur mu? Bu konularda da hassasiyet gösteriyoruz. En büyük tasarruf üretken alanlara kaynakların kanalize edilmesidir.” açıklamasında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir